فروش داروی کبوتر

وبلاگ-کد لوگو و بنر

ساعت مچی

|

کد قفل کردن راست کلیک

چگونه کبوتر های تیپلر را آموزش دهیم - فروشگاه کبوتر های زیبا و بی نظیر ایران و جهان

چگونه کبوتر های تیپلر را آموزش دهیم

1392,01,03 ساعت 10:25

واتس آپ: 09369588033(0098) Whatsapp


به روز ترین و جدیدترین اطلاعات مربوط به بیماریهای کبوتر، نژادهای کبوتران زینتی، تیپلر پاکستانی و مسافتی، مقالات علمی و به روز دنیا در رابطه با کبوتر و شناخت بیماریها، پیشگیری و درمان را از این سایت دانلود بفرمایید:


http://kabootar.sellfile.ir


- چرا ما بایستی این کبوترها را آموزش داده و تربیت نماییم؟


2- چگونه کبوترهای تیپلر را آموزش دهیم؟


1- این کبوترها علاقه زیادی به پرواز دارند؛ اما نیاز دارند که در زمانهایی نیز بر زمین بنشینند. ممکن است این کبوترها در محلی بنشینند که شما دوست نداشته باشید (پشت بام همسایه و....)، علاوه بر این، قوانین پرواز کبوترها در هلند، تصریح کرده است که فرود به زمین، خارج از 65 متری محدوده آشیانه منجر به از رده خارج شدن کبوتر می شود. همچنین ممکن است این کبوترها در مکانهایی فرود آمده و استراحت کنند که شما آنها را نبینید و  بجای اینکه 6 ساعت پرواز کنند، برای چند ساعت در محلی نشسته باشند. ضمناً ممکن است پرندگانتان را هنگامی که در شب پرواز می کنند، گم کنید.


2- نخستین قسمت آموزش، شامل این است که شما توسط علامتهایی که به حیوان در درون آشیانه می دهید آنرا آموزش دهید. اولین چیزی که در این رابطه به ذهن می رسد، باید ایجاد یک ابتکار باشد و صرفاً خود کبوتر زیاد مهم نیست. در ذیل عادات غذایی این نوع کبوتر آمده است:

سعی می کنیم که زمان غذا دادن به این کبوترها را با تعدادی از علامتها مرتبط سازیم. در مورد کبوترهای من این علائم در ذیل آمده اند:


1- لباسی که دارای تشعشع بوده و براق باشد که من تنها در هنگام غذا دادن به پرنده ها آنرا می پوشم.

2- سوت زدن.

3- وجود کبوترهای زیرپایی که با تیپلرها تغذیه می شوند.

4- دانخوریهای سینی مانند زرد رنگ که برای پخش کردن دان استفاده می شوند.


موارد فوق، فقط کارهایی است که در زمان گرسنگی کبوترها انجام می گیرند. غالباً از کبوترهای سفیدی که قدرت پرواز زیادی ندارند بمنظور کبوترهای زیرپایی استفاده می شود؛ مثل کبوترهای دم چتری. من همچنین از کبوترهای کاناریا ( canaria) و حتی رولرهای بیرمینگهام (Birmingham rollers) نیز بمنظور کبوترهای زیرپایی استفاده می نمایم. هنگام تغذیه تیپلرها، کبوترهای زیرپایی از لانه خود آزاد شده و بهمراه تیپلرها تغذیه می شوند. دان، تنها داخل سینی های زرد رنگ ریخته می شود. این روش، تیپلرها را به ظرف زرد رنگ و همچنین کبوترهای زیرپایی وابسته کرده و عادت می دهد.

من در سال 2008 با سینی های زرد رنگ آشنا شدم. استفاده از این سینی ها ثابت کرد که بسیار مفید و کارا می باشند و هنگامی که کبوترها این سینی ها را می بینند، بسرعت به آن پاسخ می دهند.

هنگامی که تیپلرها توسط علائم ذکر شده بخوبی آموزش دیدند، مرحله دوم آموزش، آغاز خواهد شد. تیپلرها بایستی هنگامی که کبوتردار آنها را صدا می کند بر روی بام آشیانه بنشینند. در این وحله باید هم تیپلرها و هم کبوترهای زیرپایی بسیار گرسنه باشند؛ در واقع صدا کردن این کبوترها توسط کبوتردار؛ یعنی: به تن داشتن بلوز زرد رنگ هنگام سوت زدن و هدایت کردن کبوترهای زیرپایی گرسنه بر روی بام. کبوترهای زیرپایی، بسرعت به مقدار کمی دان که برای آنها پاشیده می شود، پاسخ می دهند و در واقع این امر، تیپلرها را برای فرود آمدن تحریک می کند. ممکن است اینکار برای بار اول و دوم مشکل باشد؛ اما بعد از آن آسان خواهد شد.

با وجود تمام موارد گفته شده، ما هنوز بایستی کبوترهای جوان را نیز برای پرواز آموزش دهیم، که این امر، کار راحتی نخواهد بود. یک تیپلر جوان علاقه زیادی به پرواز دارد؛ اما دارای سیستم جهت یابی ضعیفتری نسبت به تیپلرهای بالغ می باشد؛ بنابراین ممکن است که این امر منجر به گم شدن پرنده جوان گردد. بیرون آوردن تیپلرهای جوان از آشیانه و بازگرداندن آنها به لانه پس از پرواز، ممکن است یک توهم تمام عیار باشد! تیپلرهای جوان ممکن است در هنگام پرواز در باد شدید یا پرواز در شب و یا صید شدن توسط پرندگان شکاری، گم شوند. من بسیاری از پرندگانم را برای اولین باری که پرواز را تجربه نمودند، گم کردم و این حقیقتی است که شما هنگامیکه پرندگانتان را آموزش می دهید بایستی در نظر بگیرید.

در سالهای گذشته، تیپلرهای من بهمراه کبوترهای زیرپایی در سن 35 روزگی از لانه بیرون آورده می شدند. آنها در سن 40 تا 45 روزگی بر روی بام می نشستند و پرواز را آغاز می نمودند. مشکلی که در این روش وجود دارد این است که شما قادر به کنترل میزان ساعت پرواز نمی باشید. آنها پرواز کرده و اوج می گیرند و شما ممکن است که فرصت این را داشته باشید که آنها را تماشا کنید و یا اینکه وقت اینکار را نداشته باشید. حتی بدتر اینکه ممکن است پرندگان جوان، اولین پرواز خود را از روی بام با ترس از پرندۀ دیگر و یا سروصدا تجربه نمایند.

در یک وضعیت ایده آل، بایستی پرندگان جوان پس از 40 تا 50 روز از آشیانه خارج شده و بسیار گرسنه باشند و ضمناً بمحض اینکه تیپلرها به پرواز درآمدند شما باید برای صدا زدن آنها در آنجا حضور داشته باشید. در این سن، تیپلرها اگر آشیانه را گم کنند، تجربه کافی برای یافتن آنرا خواهند داشت؛ همچنین در این مدت، شما فرصت بیشتری را برای عادت دادن آنها با کبوترهای زیرپایی و کنترل بهتر تیپلرها خواهید داشت.


من در سال 2008 دستورالعملهای زیر را بکار بردم:

1- در سن 26 روزگی، آموزش تیپلرها با قرار دادن آنها در قفسی کوچک و گذاشتن آنان بر روی بام آغاز می گردد. این عملکرد تقریباً تا سن 40 الی 50 روزگی ادامه می یابد و ادامه آن بستگی به وضعیت جوی دارد. بهتر است هوا ابری بوده و باد نوزد.

2- سه روز قبل از رهاسازی، تیپلرها باید بسیار گرسنه باشند و برای نیل به این مقصود، نباید به آنها بیش از 5 تا 10 گرم دانه در روز داد.

3- سپس باید آنها را بصورت تکی تکی بر روی بام آزاد کرد؛ البته بهمراه کبوترهای زیرپایی.

4- آنها بطور طبیعی بر روی بام راه خواهند رفت و اطراف را بررسی خواهند کرد. من یک کبوتر رولر بیرمینگهام را برای آغاز پرواز رها می کنم؛ ممکن است این امر برای تیپلرها علامتی باشد که پرواز را آغاز نمایند. نکته مهمی که در رابطه با تیپلرها وجود دارد این است که نباید آنها را ترساند و به زور به پرواز درآورد و آغاز پرواز آنها باید توسط کبوتری دیگر انجام گیرد.

5- پس از مدت زمان کوتاهی، سعی می کنم که آنها را برای بازگشت، صدا بزنم. اینکار احتمالاً موفقیت آمیز خواهد بود؛ چراکه آنها بسیار گرسنه هستند. اگر شما بتوانید آنها را بر روی سقف با صدا کردن بنشانید، موفقیت زیادی را کسب کرده اید.

6- این سناریوی ایده آلی است که همیشه در اثر از دست دادن زمان یا شرایط جوی و...، قابل دسترس نخواهد بود.

7- در روزهای بعدی، بطور ایده آل، آنها در گروههای 3 تا 5 تایی رها می شوند؛ البته در روزهای ابری؛ چراکه اگر آسمان صاف و آبی باشد، تیپلرها تمایل زیادی به اوج گرفتن داشته و ممکن است گم شوند.

8- در این مرحله، مهم است که بتوانید با علامتهایتان آنها را بر روی بام بنشانید. همانطور که آنها بر اثر علائم شما ارتفاع پرواز خود را کاهش می دهند، کبوترهای زیرپایی را بیرون آورده و سعی کنید آنها را صدا زده تا بر روی بام بنشینند.

9- اگر توانستید تمام آنها را بر روی سقف آشیانه بنشانید، آنها 5 تا 7 ساعت در روز با رژیم غذایی 10 تا 15 گرم دانه در روز، پرواز خواهند کرد.


همه می دانند که آموزش این عادات به تیپلرها بتدریج آسانتر می شود. این موضوع اهمیت زیادی دارد که به تیپلرها در روزهای آموزش، غذای کافی داده شود؛ زیرا آنها هنوز باید رشد کنند.


منبع: وبلاگ http://kabootar-e-mosabeghe.blogsky.com/کبوتر   کبوتر    تیپلر
کبوتر   کبوتر    تیپلر


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد